
Novosti
Objavljena srednjoročna evaluacija programa Obzor Europa

Srednjoročna evaluacija programa Obzor Europa, vodećeg istraživačkog i inovacijskog programa Europske unije za razdoblje 2021.–2027., temelji se na širokoj bazi dokaza, uključujući opsežne kvantitativne i kvalitativne analize. Evaluacija se temelji na javnom savjetovanju tijekom kojeg koje se prikupilo gotovo 1.700 odgovora, više od 1.000 intervjua s korisnicima projekata, predstavnicima Komisije i država članica te provedbenim tijelima, kao i na anketama provedenima među uspješnim i neuspješnim podnositeljima prijava. Zaključci su sljedeći:
Učinak: Do polovice trajanja programa, u siječnju 2025., financirano je više od 15.000 projekata s ukupnim budžetom većim od 43 milijarde eura. Inicijative poput autobusa na gorive ćelije u europskim gradovima, novih antibiotika i pristupačnih tehnologija umjetne inteligencije (AI) za znanstvenu zajednicu, ističu konkretan utjecaj programa Obzor Europa.
Znanstvena izvrsnost: 80 % projekata koje financira Europsko istraživačko vijeće dovelo je do znanstvenih proboja ili značajnog napretka. Od pokretanja EU programa za istraživanje i inovacije 1984. godine, podržano je 35 dobitnika Nobelove nagrade.
Inovacije: Svaki euro uložen u inovativna poduzeća putem Fonda Europskog vijeća za inovacije (EIC) privukao je više od tri eura od privatnih investitora. To pokazuje da je EIC – kao novost u okviru Obzora Europa – ključni element podrške EU start-upovima i rastućim poduzećima.
Sudjelovanje: Napori za smanjenje razlika u istraživačkim i inovacijskim kapacitetima među državama članicama EU donose pozitivne rezultate. Udio zajedničkih projekata u kojima sudjeluju „Widening” zemlje (one s nižim učinkom u istraživanju i inovacijama) porastao je na 58 %, što je značajan porast u odnosu na 47 % u prethodnom programu Obzor 2020.
Pojednostavljenje: Bespovratna sredstva u obliku paušalnih iznosa – fiksni iznos koji pokriva cijeli projekt – procjenjuje se da smanjuju administrativne troškove korisnika za 14 % do 30 % tijekom trajanja projekta, čime se dosad uštedjelo do 63 milijuna eura na svim potpisanim projektima s paušalnim iznosima. Ova sredstva uklanjaju zahtjeve za financijskim izvještavanjem, što ih čini osobito privlačnima za mala i srednja poduzeća te nove korisnike.
Obzor Europa, vodeći istraživački i inovacijski program Europske unije za razdoblje 2021.–2027., pokazuje se kao snažan pokretač gospodarskih i društvenih koristi. Za svaki euro troška za društvo EU, očekuje se da će program do 2045. generirati do šest eura koristi za građane EU-a. Kada je riječ o gospodarskom rastu, procjenjuje se da će svaki euro doprinosa EU-a do 2045. donijeti do 11 eura rasta BDP-a, prema evaluaciji Europske komisije objavljenoj danas.
Komisija će iskoristiti uvide iz ove evaluacije za jačanje učinka svojih politika i programa. Nadolazeći radni programi Obzora Europa uključit će neposredne mjere za pojednostavljenje procesa prijave i provedbe projekata. Ciljana ulaganja dodatno će podržati istraživače i poduzetnike, osiguravajući da EU nastavi privlačiti, razvijati i zadržavati talente. Poboljšana suradnja dodatno će zbližiti dionike, pomažući pretvorbi znanja i rezultata u tržišne proizvode i usluge. Dodatni cilj je smanjiti prepreke za pokretanje i širenje inovativnih poduzeća putem inicijativa kao što su nadolazeća Strategija za start-upove i scale-upove, Europski zakon o inovacijama te preostali radni programi EIC-a.
Evaluacija je dostupna putem poveznice.