Europsko istraživačko vijeće

Cilj je Europskog istraživačkog vijeća kao dijela okvirnog programa Europske unije za istraživanje i inovacije podržati najbolje istraživače u Europi u svim znanstvenim područjima, promicati granična istraživanja (engl. frontier research) te potaknuti rad već etablirane, ali i nove generacije vrhunskih istraživača. ERC djeluje prema principima istraživanja „usmjerenih k znatiželji“ (engl. curiosity-driven research) i „odozdo prema gore“ (engl. bottom-up research) omogućavajući na taj način istraživačima da prepoznaju nove mogućnosti u bilo kojem području istraživanja. Naglasak je na financijskoj potpori inovativnih prijedloga s razrađenim kvalitetnim znanstvenim idejama i povećanju vidljivosti najboljih europskih istraživača, zbog čega se ERC projekti kolokvijalno nazivaju i znanstvenim Oskarima.
ERC općenito
ERC, osnovan 2007. godine u okviru Sedmog okvirnog programa EU-a za istraživanje i inovacije, prvo je paneuropsko tijelo za financiranje graničnih istraživanja čiji je cilj poboljšati dinamičan karakter, kreativnost i izvrsnost europske znanosti. Misija ERC-a je da pomoću atraktivne i dugoročne financijske potpore izvrsnim istraživačima i njihovim timovima u Europi i šire omogući visokorizična inovativna istraživanja sa znanstvenom izvrsnošću kao glavnim kriterijem. To osigurava usmjeravanje sredstava u nova i perspektivna područja istraživanja uz visok stupanj fleksibilnosti. U konačnici, ERC želi učiniti europsku istraživačku bazu spremnijom za odgovor na potrebe društva temeljenog na znanju i pružiti Europi mogućnosti u graničnim istraživanjima koja su nužna za suočavanje s globalnim izazovima.
ERC financijske potpore dostupne su istraživačima svih nacionalnosti koji mogu boraviti u bilo kojoj zemlji svijeta u trenutku prijave. Međutim, ustanova domaćin (engl. host institution) mora biti u državi članici EU ili državi pridruženoj Okvirnom programu (engl. Associated Country). Prijavitelji moraju dokazati originalnost i inovativnost istraživanja te ambiciju i izvedivost prijedloga istraživanja.
U svome je djelovanju ERC autonoman, no odgovara Europskoj komisiji koja osigurava financiranje, usvaja godišnje programe rada ERC-a te imenuje članove Znanstvenog vijeća. Znanstveno vijeće ERC-a, koje čini ukupno 21 izvrsni znanstvenik iz cijele Europe, tijelo je koje donosi odluke, strategiju financiranja, dogovara godišnje programe rada, metodologiju odabira evaluatora, a osigurava i komunikaciju sa znanstvenom zajednicom. Članica Znanstvenog vijeća ERC-a je i hrvatska istaknuta znanstvenica, akademkinja, prof. dr. sc. Milena Žic Fuchs.
Vrste ERC financijskih potpora
U Europskom istraživačkom vijeću postoje tri glavne sheme financiranja:
ERC Starting Grants namijenjene su izvrsnim glavnim istraživačima (engl. Principal Investigators) u razdoblju karijere kada uspostavljaju vlastiti nezavisni istraživački tim ili program.
Starting Grants dodjeljuju se u iznosu od najviše 1,5 milijuna eura za razdoblje od 5 godina, a prijavitelji moraju imati akademski stupanj doktora znanosti stečen najmanje 2, a najviše 7 godina prije datuma objave natječaja. Uz to trebaju pokazati i potencijal za neovisnost u provedbi istraživanja te dokazati istraživačku zrelost.
ERC Consolidator Grants namijenjene su izvrsnim glavnim istraživačima u razdoblju karijere dok još ojačavaju vlastiti nezavisni istraživački tim ili program.
Consolidator Grants dodjeljuju se u iznosu od najviše 2 milijuna eura za razdoblje od 5 godina, a prijavitelji trebaju imati akademski stupanj doktora znanosti stečen najmanje 7, a najviše 12 godina prije datuma objave natječaja. Trebaju dokazati i istraživačku zrelost i neovisnost.
ERC Advanced Grants namijenjene su izvrsnim glavnim istraživačima u razdoblju karijere kad su već postali renomirani istraživački predstavnici s priznatim istraživačkim postignućima.
Advanced Grants dodjeljuju se u iznosu od najviše 2,5 milijuna eura za razdoblje od 5 godina. Od prijavitelja se očekuje da budu aktivni istraživači sa značajnim istraživačkim postignućima u posljednjih 10 godina koji dokazuju da su izvanredni predstavnici u pogledu originalnosti i značaja njihovih istraživačkih doprinosa.
Osim glavnih shema financiranja, postoje i dvije dodatne financijske inicijative:
ERC Synergy Grants namijenjene su skupini od 2 do najviše 4 glavna istraživača koji žele adresirati vrlo ambiciozan istraživački problem okupljanjem različitih vještina i resursa. Synergy Grants dodjeljuju se u iznosu do 10 milijuna eura na razdoblje do maksimalno 6 godina te ne predviđaju posebne kriterije prihvatljivosti u pogledu akademskog obrazovanja.
Prijedlozi se ocjenjuju prema kriteriju znanstvene izvrsnosti koji u slučaju Synergy Grants poprima dodatno značenje izvanrednog unutarnjeg sinergijskog učinka.
Financiranje ERC Proof of Concept dostupno je samo onim znanstvenicima koji su već dobili jednu od ERC financijskih potpora s ciljem daljnjeg istraživanja ideje koja se razvila tijekom provedbe ERC financijske potpore.
ERC Proof of Concept financiranje nije usmjereno na proširenje izvorne ideje istraživanja već pokriva aktivnosti u ranoj fazi pretvaranja rezultata istraživanja u komercijalni ili društveno vrijedan prijedlog, primjerice početni koraci koji prethode konkurentskom razvoju.
Sredstva se mogu koristiti za:
- utvrđivanje održivosti, tehnička pitanja i cjelokupni smjer razvoja projekta
- pojašnjavanje položaja i strategije za prava intelektualnog vlasništva
- pružanje povratnih informacija o proračunu i drugim oblicima komercijalnih rasprava
- pokrivanje početnih troškova osnivanja tvrtke
Zanimljive činjenice o ERC financijskim potporama
- Od 2007. godine ERC je dodijelio više od 14 000 financijskih potpora iz svojih temeljnih shema pojedinim znanstvenicima sa sjedištem u više od 800 institucija u Europi.
- Znanstvene publikacije istraživača koje financira ERC imaju sedam puta veću vjerojatnost da će biti u prvih 1 % kategorija najviše citiranih.
- Dobitnici ERC-a osvojili su ujedno i ostale prestižne nagrade, uključujući 14 Nobelovih nagrada, 6 Fieldsove medalje, 11 Wolf nagrada i brojna druga priznanja.
- Do sada je objavljeno više od 220 000 znanstvenih članaka o rezultatima proizašlima iz ERC-jevih projekata.
- Svaki primatelj ERC financijske potpore zapošljava u prosjeku 6 članova tima što doprinosi obrazovanju nove generacije izvrsnih istraživača. Trenutno više od 70 000 postdoktoranda, doktoranda i drugog osoblja radi u njihovim istraživačkim timovima.
- Više od 70-80 % projekata procijenjenih u neovisnoj studiji napravilo je znanstveni proboj ili veliki napredak, dok je oko 25 % njih dalo doprinos koji je u porastu.
Korisni dokumenti:
Radni program ERC-a za 2026. godinu
Radni program ERC-a za 2025. godinu
Informacije za prijavitelje na natječaje Starting i Consolidator Grant
Informacije za prijavitelje na natječaje Advanced Grant
Informacije za prijavitelje na natječaje Synergy Grant
Video materijali ERC-a (Youtube kanal)